Kimono: Tradiční módní kousek s moderním šmrncem

Kimono

Historie kimona: Původ a vývoj této tradiční japonské oděvní součásti.

Kimono, tradiční japonský oděv, má bohatou historii sahající až do období Nara (710-794) a Heian (794-1185). Původně bylo inspirováno čínskými šaty zvanými "tangzhuang". Během období Edo (1603-1868) se kimono stalo symbolem sociálního postavení a bohatství. Postupem času se měnilo v závislosti na trendech a společenských normách, což vedlo k různým stylům a vzorům. Kimono je dnes považováno za důležitou součást japonské kultury a tradic.

Různé typy kimona: Formality, vzory a materiály používané k výrobě.

Existuje několik různých typů kimona, které se liší podle formality události, na kterou jsou nosena. Nejformálnějším typem je "furisode", s dlouhými rukávy a bohatými vzory, často nošený na svatbách nebo speciálních událostech. Pro každodenní nošení se používá "komon" s jednoduššími vzory a kratšími rukávy. Materiály používané k výrobě kimona zahrnují hedvábí, bavlnu nebo látky jako "yukata" pro letní období. Vzory na kimonech mohou být tradiční jako květiny či ptáci, nebo moderní a abstraktní podle designérského vkusu.

Moderní interpretace kimona: Jak se tento tradiční kousek dostal do světa módy.

Moderní interpretace kimona je fascinujícím příkladem, jak tradiční oděv může proniknout do moderního světa módy. Designéři po celém světě začali využívat prvky kimona ve svých kolekcích, což přineslo nový pohled na tento klasický kousek. Kimono se stalo symbolem elegance a exotiky, který zaujal nejen v Japonsku, ale i na mezinárodních přehlídkových molech. Díky kombinaci tradičního řemesla s moderním designem se kimono stalo ikonou spojující minulost a současnost módy.

Jak nosit kimono správně: Stylové tipy a doporučení pro kombinaci s dalšími kousky oblečení.

Pro správné nošení kimona je důležité dbát na několik zásad. Kimono by mělo být vždy správně vyžehlené a přesně přizpůsobené postavě nositele. Při oblékání se nejprve nasazuje nagajuban, což je podšívka pro kimono, a poté se navlékne samotné kimono. Při uvazování obi, širokého pásu kolem pasu, platí pravidlo, že u žen se uvazuje vpředu a u mužů vzadu. Doporučuje se kombinovat jednobarevné kimono s výrazným vzorem obi nebo naopak vzorované kimono s jednoduchým obi. Pro moderní look lze kimono nosit i jako součást volnějších outfitů, například s džínovou bundou nebo tričkem s potiskem.

Kimono ve světě: Jaký vliv má kimono na mezinárodní módní scénu.

Kimono se stalo ikonickým symbolem japonské kultury a postupně proniklo i na mezinárodní módní scénu. Designéři z celého světa se nechají inspirovat tradičními tvary a vzory kimona při tvorbě svých kolekcí. Kimono tak ovlivňuje nejen vývoj módou, ale i uměleckou tvorbu a design. V posledních letech je možné vidět moderní interpretace kimona na přehlídkových molech po celém světě, což dokazuje jeho trvalý vliv na současnou módní scénu.

Publikováno: 24. 03. 2024

Kategorie: krása

Autor: Veronika Kopalová

Tagy: kimono | móda