Ostrý pomocník: Vše o výběru správného holicího strojku
Historie holicích strojků
Od nepaměti muži hledali dokonalý způsob, jak se zbavit vousů. Naši předci to zprvu zkoušeli s primitivními žiletkami z mušlí nebo ostrých kamenů, což asi nebylo zrovna příjemné. Když se lidé naučili pracovat s kovy, přišly na řadu první břitvy z bronzu a železa - konečně něco, s čím se dalo normálně holit. Tyhle klasické břitvy vydržely ve službě pěkně dlouho, ale všechno se změnilo v osmnáctém století. To se totiž objevily první holicí strojky, do kterých se daly měnit žiletky. Ze začátku to byla docela drahá záležitost a ne každý si je mohl dovolit, ale časem se z nich stal základ pro ty moderní strojky, co je běžně používáme dneska. Vlastně díky nim už nemusíme řešit, jestli máme dost ostrou břitvu.
Typy holicích strojků
Holení je dnes už úplně jiná liga než dřív. Když se rozhlídnete po obchodech, najdete fakt spoustu různých holítek. V zásadě máte na výběr ze dvou hlavních typů - planžeťáky a rotačky. Planžeťáky poznáte podle rovných břitů schovaných pod jemnou kovovou síťkou. Jsou super pro chlapy, co mají citlivou kůži nebo si holí krátké vousy. Aby vás to krásně oholilo, musíte s nimi jezdit nahoru a dolů. Rotačky jsou zase takové ty s kulatými hlavicemi, kde se břity točí dokola. S těmi si poradíte i s delším strništěm nebo hustšími vousy, a protože se dobře ohýbají, hezky kopírují tvar obličeje. Nejlíp fungují, když s nimi kroužíte po tváři. Kromě těchhle dvou základních typů seženete i speciálky - třeba na holení hlavy, na zastřihávání vousů nebo extra jemné strojky pro citlivky. Když si vybíráte, myslete hlavně na to, jakou máte pleť, jak husté a dlouhé vousy máte, a samozřejmě co vám osobně sedí nejlíp.
Vlastnost | Jednorázový holicí strojek | Holicí strojek s výměnnými hlavicemi | Elektrický holicí strojek |
---|---|---|---|
Cena (Kč) | 10-50 | 100-500 | 500-5000 |
Životnost | 1-5 použití | 1-3 měsíce (hlava) | Několik let |
Přesnost holení | Střední | Vysoká | Střední až vysoká |
Dráždění pokožky | Vyšší | Nižší | Nejnižší |
Výběr správného strojku
Vybrat správný holicí strojek není vůbec jednoduchá věc. Klasická žiletka, nebo radši elektrický strojek? To je základní otázka. Pokud máte rádi tradiční holení žiletkou, ať už v klasickém provedení nebo s modernějšími výměnnými hlavicemi, dostanete opravdu dokonale hladkou tvář. Je to super volba hlavně pro chlapy s drsnějšími vousy, i když to zabere víc času. U elektrických strojků máte v zásadě dvě možnosti - planžeťák nebo rotačku. Planžetové strojky jsou fajn na citlivou kůži a kratší vousy, zatímco rotační si líp poradí s delším strništěm. Než se rozhodnete, zamyslete se hlavně nad tím, jaký typ vousů a pleti máte, a taky jestli preferujete rychlost, nebo vám nevadí strávit holením víc času.
Používání a údržba
Každý, kdo používá břitvu nebo holicí strojek, ví, jak důležité je o ně správně pečovat. Než začnete s holením, mrkněte do návodu - každá břitva má svoje mouchy a je fajn vědět, jak na ni.
Po holení stačí břitvu nebo hlavu strojku propláchnout pod tekoucí vodou, ať se zbavíte zbytků chlupů a pěny. Máte-li čistící stanici, určitě ji používejte podle návodu. Nezapomínejte pravidelně měnit žiletky nebo holicí hlavy - tupá břitva je nepřítel pokožky a může způsobit, že vám chlupy začnou zarůstat.
Břitvu nebo strojek pak uložte někam, kde je sucho a čisto. Vlhkost je jejich největší nepřítel - rychle se objeví rez a máte po parádě. Když se budete o svoji břitvu takhle hezky starat, odmění se vám perfektním holením na dlouhé roky.
Bezpečnostní tipy
Holení může být docela věda, ale s pár fígly to zvládnete levou zadní. Základ je mít pořádně ostrý strojek - s tupým břitem si akorát nadělíte šrámy a kůže bude jako po válce. Než se do toho pustíte, namočte si místo teplou vodou a pořádně namydlete kvalitní pěnou nebo gelem. To vousy změknou a břitva po nich krásně sklouzne. Holení nasucho? To je jako střihat se tupými nůžkami - prostě ne! Nechte strojek volně klouzat, žádné tlačení a drhnutí. Nakonec spláchněte studenou vodou, ať se póry stáhnou, a jemně osušte. Jen žádné drsné tření ručníkem, to by vaše kůže nemusela rozdýchat. A nezapomeňte se o strojek starat - po každém použití ho opláchněte horkou vodou a nechte pěkně vyschnout. Hygiena především, že jo.
Oblíbené značky
Vybrat správný holicí strojek může být docela oříšek. Na trhu je tolik možností, že se v tom člověk snadno ztratí. Naštěstí máme pár osvědčených značek, na které se dá spolehnout. Gillette je asi ta nejznámější - vždyť holí chlapy už přes sto let. Jejich strojky jsou plné vychytávek, třeba pět břitů najednou nebo ty, co při holení jemně vibrují. Pak tu máme Wilkinson, který si zakládá na přesnosti a je super šetrný k pleti. Dělají spoustu různých strojků a žiletek, i speciální řadu pro citlivou pokožku. No a nesmíme zapomenout na Philips - ti umí elektrické strojky jako nikdo jiný. Mají všechno možné, od těch, co se zapojují do zásuvky, až po bezdrátové s automatickým čištěním. Hlavní je vybrat takový strojek, který bude sedět právě vám - podle toho, jak citlivou máte pleť, jak husté vousy a co vám prostě vyhovuje.
Žiletka je jako ostrý východ slunce, který probouzí pokožku k novému dni.
Radomír Dvořák
Inovace a budoucnost
Holení prošlo v posledních letech ohromnou proměnou a žiletky už dávno nejsou tím, čím bývaly. Výrobci se předhánějí v tom, kdo přinese lepší způsob, jak se pohodlně oholit a přitom si neporanit citlivou pokožku. Moderní břity jsou mnohem ostřejší a vydrží déle než kdy předtím. Většina kvalitních holítek má dnes tři až pět břitů vedle sebe, což zajistí dokonale hladké oholení jedním tahem. Pro extra péči jsou některé modely vybavené zvláčňujícími pásky, které při holení uvolňují zklidňující látky a chrání pokožku před podrážděním. Díky novým materiálům a povrchovým úpravám zůstávají čepelky ostré mnohem déle a nerezaví. Už brzy se možná dočkáme chytrých holítek, které poznají typ pleti i vousů a přizpůsobí se jim. Takové strojky budou sbírat informace o vašem holení a na jejich základě vám poradí, jak na to co nejlépe.
Publikováno: 17. 02. 2025
Kategorie: krása